2017 Hampton Roads Sunfish Challenge & Dinghy Distance Race

Race Results

2017 Race Results

Sunfish Racing Fleet

 

1.    Bert Sanford

2.    Diana Young-Paiva

3.    Jay Boland

4.    Jamie Chapman

5.    Frank Patch

6.    Tim Etherington

7.    BR Flowers

8.    Ken Damon

 

Sunfish Recreational Fleet

 

1.    Alex Resio

2.    Rob Waring

3.    Aimee Darling

4.    Terren Niedraur

5.    Dan Fox

6.    Steve Bowen

7.    Leif Walther

8.    Stanley Jordan

9.    Jimmy Schools

10.    Aimee Darling

11.    Brady Walraven

 

Sunfish Tandem

 

1.  Amelon Rule & Sean Trudell

2.  Ethan & Jack Rule

3.  Johnnie & Chance Meyer

4.  Max & Andrew McGowen

 

Laser/Force 5

 

1.    Grant Simmons

2.    Rob Waring

3.    Chad Patton

4.    Carlos Rudge

5.    Peter Patnaude

6.    Andy Kok

7.    Jerry Lyons

8.    Robert Perera

9.    Jonathan Austin

10.  Joshua Austin

11.  Dawn Weber

12.  Mike Austin

14.  Bill Halstead

Austin Family Challenge

1.  Jonathan Austin

2.  Joshua Austin

3.  Mike Austin

 

Open Fleet  

 

1.    Joe Buczkowski                  Lightning

2.   Justin Morris                       Viper 640

3.   Will Roberts                         HOD

4.   Bill Kitchens                        Thistle

5.   Howard Mendlovitz           Thistle

6.  Mark Arnold                         Mobjack

7.   Sterling Spruill                     505

8.   Emory Nemeth                   Tasar

9.   Tim Ketten                            i550

10. Frank Murphy                      Windmill

11. Dew & Kiersten                   FJ

12.  Rich Dodson                       American 14.6

13.  Jake Macejko                      O'day Daysailer

14.  Michael Soberick               Big Fish

15.  Steve Smith                        Hunter 17

16.  Jackson Wallace                 Sea Snark

17.  Robert Bice                         Mobjack  

 

 

Comet Fleet

 

1.    Peter Doherty

2.    Scott Wolff

3.    Eric Fee

4.    Guy Sorensen

 

 

Multi-Hull Fleet

 

1.    Jerry Pattenaude                    Shark

2.    Dan Berger                             Supercat

3.    Kevin Swisher                         Hobie 16

4.    Steve McLaughlin                  Windrider 16

 

 

 

Sonar

 

  1. Dave Taylor

  2. Christian Shaumloffel

  3. Janice Lively

  4. Annie Eckman

  5. John Wandling

  6. Rosemary Hobart

Boat of the Day:   Rule Family Boats

Breakdown Award:  Zack Grose

Farthest Distance Traveled:  Wes Cheney (Alaska)

Turtle Award:  Robert Bice (Melonseed)

RC PRO: John Ritter


Safety Boat Capt.: Ed Darling


Willoughby Harbor Marina Ground Crew Capt.: Tanya Mueller


Willoughby Boat Ramp Ground Crew Capt.: 

Sylvester Maith


Willoughby Harbor Marina Harbormaster:

Dean Merrill

Sunfish Challenge Event Chairman:

Jonathan Romero

Title Sponsor